Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sloužíme zlu proti své vůli!

20. 05. 2014 23:15:00
Klientelismus jako hlavní politický směr vítězí. Jakými metodami ovládl politickou scénu a co ho stále drží v silné pozici?

Hlavní předstírací manévr tohoto trendu je samozřejmě ten, že sám sebe popírá: není žádný klientelismus, všechno je v pořádku. A když to zdánlivě důvěryhodní lidé stále opakují, část lidí buď uvěří zcela nebo alespoň tak nějak napůl. Něco v tom smyslu jako: radši nevědět, k volbám nejdu, stejně nic neovlivním, apod. Tím umožňujeme zlu, aby nám vládlo. Zastánci trendu často označovali případné kritiky neprůhlednosti a korupce za neschopné a závistivé. Mnozí lidé raději nekritizovali, aby nebyli takto označováni a často i v mnohém souhlasili s trendem. Další metoda, pomocí které si klientelisický trend udržuje přízeň, je označování kritiků trendu za pokrytce, kteří popírají svou přirozenou hamižnost. Mnozí vyznavači trendu jsou o tom asi opravdu přesvědčeni. Možná někteří lidé skutečně nikdy nemohou pochopit, že by mohl existovat někdo, kdo od své přirozenosti neuctívá hamižnost jako základní životní nutnost. Na základě tohoto uvažování pak vznikly takové výrazy jako agresivní pravdoláskaři, falešní altruisté, apodobně. Ty opět nabádají lidi k tomu, aby se styděli za to, že uvažují jinak, než stoupenci klientelistického trendu.

Výsledek je takový, že tento trend jednoznačně zvítězil i přesto, že většina lidí se s takovými hodnotami neztotožňuje. Aby klientelistický trend mohl začít slábnout, bylo by nutné nekompromisně rozlišovat politiky, kteří se účelově přetvařují a do veřejných funkcí je nepouštět. Politik, u kterého veřejnost vycítí přetvářku, bude s největší pravděpodobností vždy jen škodit. Politik, který evidentně nedokáže otevřeně přiznat minulé chyby své strany, nemůže být přece nikdy veřejně prospěšným. Ani volba menšího zla nic nevyřeší. Pořád to je zlo, které se přesouvá od jednoho k druhému. Ochota volit menší zlo je jen další vodou na klientelistický mlýn, podobně jako nechuť chodit k volbám. Jsem přesvědčen o tom, že ve vyspělejších zemích je tolerance k přetvařujícím se politikům výrazně menší. Lidé ji účinněji rozpoznávají a včas odvrhnou. Pak se jim žije mnohem lépe. Nejen vlivem lepšího hospodaření s erárem, ale i lepšími vzájemnými vztahy, ne tak deformovanými, jako u nás.

Politické zvýhodňování lobistických skupin vytváří ve společnosti chaotické a nepřehledné prostředí pro život i pro skutečné podnikání. Zajímavé je srovnání naší situace se Slovinskem. Poslední průměrný plat Slovinců dosáhl nad 40 000 Kč. Po pádu komunismu Slovinci rozhodně neměli lepší startovní podmínky než my, jenže míra korupce je ve Slovinsku dlouhodobě výrazně nižší než u nás.

Myslím, že stav naší současné politiky i ekonomiky je naší ostudou a že máme co zlepšovat. Na závěr si tedy dovolím pozdravit všechny falešné altruisty a agresivní pravdoláskaře :-)

Autor: Josef Nekovář | úterý 20.5.2014 23:15 | karma článku: 13.94 | přečteno: 724x

Další články blogera

Josef Nekovář

Dostane Merkelová Nobelovu cenu za mír?

Rostoucí migrace lidí z chudších částí světa do těch bohatších bude v budoucnosti nevyhnutelná. Komunikační a dopravní rozvoj bude stále výraznější i v méně vyspělých zemích.

11.3.2016 v 12:04 | Karma článku: 9.84 | Přečteno: 1464 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Karel Januška

Problematické kroky odvolacích soudů

Každý občan má nárok na rozhodování takovým soudem, který je řádně vyškolený a má potřebné morální vlastnosti. Řada sporů v prvním stupni končí tím, že některá strana podává odvolání.

18.10.2017 v 3:37 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 2 | Diskuse

Ivo Rottenberg

O demokracii

Má to být vláda lidu, kde se počítá se svobodou jednotlivce. K tak jednoduchému termínu existuje mnoho přívlastků a mnoho vykladačů.

17.10.2017 v 23:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 57 |

Jiří Kindl

Slova starosty města Dubí k těžbě lithia na Cínovci ze září 2017

Dovoli jsem si stáhnout článek starost města Dubí, kde se vyjadřuje k těžbě lithia na Cínovci a mám dojem, že to bude hodně lidí zajímat, zejména pana Čumbelíka.

17.10.2017 v 20:22 | Karma článku: 14.47 | Přečteno: 676 | Diskuse

Jan Dvořák

Velké překvapení, kdo patří mezi nejpopulárnější politiky podzimu!

Už jenom třikrát se vyspíme a volební místnosti nám doširoka otevřou svoji náruč. Zatímco my, prostí vhazovači lístků už se nemůžeme oněch dvou dnů naprosté svobody volby dočkat, jsou tu novináři, aby nám čekání ukrátili.

17.10.2017 v 19:35 | Karma článku: 12.07 | Přečteno: 384 | Diskuse

Adam Mikulášek

Je Matěj Stropnický milencem herce Daniela Krejčíka?

Podle Blesku právě toto Krejčík prohlásil. Úsměvné však je, že Stropnický se k věci odmítl vyjádřit. Jako Zelený nemá přece důvod se za svou případnou homosexualitu stydět, pokud skutečně s Krejčíkem „chodí“.

17.10.2017 v 19:09 | Karma článku: 26.59 | Přečteno: 1408 | Diskuse
Počet článků 39 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 900
Člověk Obecný


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.