Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tunelování státní kasy je přímo úměrné ustrašenosti národa

22. 05. 2014 17:00:00
K některým autoritám cítíme podřízenost i přesto, že s nimi nesouhlasíme. To je slabost, kterou si neuvědomujeme. To nás omezuje ve svobodném myšlení a jsme pak mnohem lépe zmanipulovatelní.

Část Čechů je s úrovní současné české politiky spokojená. Klientelismus jim nevadí nebo jsou přesvědčeni, že je na rozumné úrovni. Těžko lze odhadnout, kolik z těchto spokojených profituje či paběrkuje na státních zakázkách a kolik z nich jsou jen nebohé oběti výše zmíněné ustrašenosti. Myslím, že zjištění tohoto poměru by byl velmi zajímavý sociologický průzkum, který by mohl odhalit zcela zásadní veličiny našeho společenského vědomí.

Další skupinou jsou lidé, kteří se současnou politikou spokojení nejsou. Tady nějaké průzkumy existují a je z nich patrné, že tato část populace je dnes již většinová. Nespokojená většina je velmi zajímavý fenomén. To odporuje základní logice demokracie. Demokracie přece má fungovat tak, že většina je spokojená a nespokojená menšina se musí snažit přesvědčit většinu nebo se podřídit. Někde došlo k systémové chybě. Kde ta chyba je a jak jí opravit?

Vztek na politiku je způsoben jen a pouze nepochopením vlastních chyb. Zastánci klientelistického trendu mají větší autoritu i když jsou v menšině. Ostatní tomu neumějí čelit a z toho zákonitě musí vzniknout beznaděj a následně vztek a podrážděnost. Autorita silnějšího klientelistického trendu je dána tím, že se lidé opačně založení necítí silní a schopní. V hloubi duše se cítí méněcenní tím, že jsou svým založením odlišní oproti vůdčím autoritám. Je jasné, že v silně klientelistickém trendu jsou největšími autoritami lidé ziskuchtiví a tvrdí. A daří se jim přesvědčit ostatní, že jedině takovým je správné být. Daří se jim to s velkým úspěchem. Velice pozoruhodný je argument, že lidé odlišní od klientelistických autorit své vlastnosti jen předstírají. Že jiné vlastnosti než vlastnosti vůdčích autorit vlastně neexistují, že jsou to tedy jen jakási vymyšlená prázdná slova. Všimněme si, v jak velké míře je tak hloupý názor v naší společnosti rozšířen. Je z toho i zřejmá ústupnost a podřízenost nespokojené části populace hlavní vůdčí síle. Většina nemá odvahu označit vůdčí autority za škodící i přesto, že cítí nespokojenost. Volíme menší zlo, nechodíme k volbám, z beznaděje hledáme cestu zpět (volíme komunisty) anebo se dokonce raději smíříme s klientelistickým trendem a tupě papouškujeme jejich argumenty i v případě, že se sami na pokřivených státních zakázkách nepodílíme. To je ustrašenost, která nás zotročuje. Prostě se jen bojíme a proto žijeme hůř. Ve vyspělejších zemích se lidé bojí méně a klientelismus dosahuje podstatně menších rozměrů. Mnozí vidíme kolem sebe, jaké deformace klientelistický styl vytváří. Konkrétních deformací, kterých se to týká je mnoho. Stačí se jen rozhlédnout. K tomu možná jindy.

A co říci k druhé části otázky, jak tu chybu opravit? Přestat se bát nelze samozřejmě na povel. Ale postupně se k tomu dopracujem. První náznaky změn ve společnosti již cítit jsou. Pokud nedochází k deformacím v podobě výrazných celospolečenských frustrací, musí se přece vždy každá společnost vyvýjet k lepšímu, nikoli naopak. Stačí tomu uvěřit a všechno půjde ráz naráz. Nastupující generace už nebudou tak ustrašené a pokud se budeme i my alespoň trošku snažit věřit ve zlepšení, bude výrazný ústup klientelistického trendu nevyhnutelný.

Autor: Josef Nekovář | čtvrtek 22.5.2014 17:00 | karma článku: 10.73 | přečteno: 367x

Další články blogera

Josef Nekovář

Dostane Merkelová Nobelovu cenu za mír?

Rostoucí migrace lidí z chudších částí světa do těch bohatších bude v budoucnosti nevyhnutelná. Komunikační a dopravní rozvoj bude stále výraznější i v méně vyspělých zemích.

11.3.2016 v 12:04 | Karma článku: 9.84 | Přečteno: 1464 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Karel Januška

Problematické kroky odvolacích soudů

Každý občan má nárok na rozhodování takovým soudem, který je řádně vyškolený a má potřebné morální vlastnosti. Řada sporů v prvním stupni končí tím, že některá strana podává odvolání.

18.10.2017 v 3:37 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Ivo Rottenberg

O demokracii

Má to být vláda lidu, kde se počítá se svobodou jednotlivce. K tak jednoduchému termínu existuje mnoho přívlastků a mnoho vykladačů.

17.10.2017 v 23:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 57 |

Jiří Kindl

Slova starosty města Dubí k těžbě lithia na Cínovci ze září 2017

Dovoli jsem si stáhnout článek starost města Dubí, kde se vyjadřuje k těžbě lithia na Cínovci a mám dojem, že to bude hodně lidí zajímat, zejména pana Čumbelíka.

17.10.2017 v 20:22 | Karma článku: 14.47 | Přečteno: 675 | Diskuse

Jan Dvořák

Velké překvapení, kdo patří mezi nejpopulárnější politiky podzimu!

Už jenom třikrát se vyspíme a volební místnosti nám doširoka otevřou svoji náruč. Zatímco my, prostí vhazovači lístků už se nemůžeme oněch dvou dnů naprosté svobody volby dočkat, jsou tu novináři, aby nám čekání ukrátili.

17.10.2017 v 19:35 | Karma článku: 12.07 | Přečteno: 384 | Diskuse

Adam Mikulášek

Je Matěj Stropnický milencem herce Daniela Krejčíka?

Podle Blesku právě toto Krejčík prohlásil. Úsměvné však je, že Stropnický se k věci odmítl vyjádřit. Jako Zelený nemá přece důvod se za svou případnou homosexualitu stydět, pokud skutečně s Krejčíkem „chodí“.

17.10.2017 v 19:09 | Karma článku: 26.59 | Přečteno: 1407 | Diskuse
Počet článků 39 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 900
Člověk Obecný


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.