Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klientelismus - přestupní stanice k Demokracii

9. 06. 2014 16:23:18
Frustrovaný národ, zdeformovaný desetiletími povinného jednotného názoru, musí nejdříve procitnout a objevit nové rozměry svobodného uvažování, než se vývoj začne ubírat skutečně správným směrem.

Každý diktátorský režim potřebuje ke svému fungování rozsáhlou biomasu Hujerů. V bolševickém režimu bylo podkuřování směřováno k Rusku. Do Ruska tak vedl Gigatunel, ve kterém se ztrácela ložiska uranu a veškeré české know-how. Komunističtí papaláši za své funkce ochotně vrhali do ruského chřtánu ta nejšťavnatější sousta.

Každá společenská změna probíhá postupně. Proto nebylo možné přejít po sametu k skvěle fungující demokracii skokem a stát se evropským tygrem, jak jsme mnozí doufali. Vysávání kvalitně ochočené hujerské biomasy muselo zákonitě pokračovat. Ruský chřtán byl nahrazen chřtánem nejtvrdších, rychle se orientujících klientelistických skupin a situace se mění k lepšímu jen velmi pozvolna. Kdy ale bude klientelismus definitivně odvržen? První náznaky tady jsou. Hlavní tvůrci a podkuřovatelé klientelismu ho sice stále popírají, ale začínají se tím stále více společensky zesměšňovat a velká část společnosti už jim to dneska nevěří. DOVOLÍ SI JIM TO NEVĚŘIT! Pozvolna tak přestáváme býti Hujery. Dokonce už dochází i k tomu, že prázdné politické fráze, předstírající nějaký politický směr - pravici, levici, atd. přestávají být výraznou částí společnosti akceptovány a stále více se uplatňují hesla kritizující klientelismus. Teprve až bude klientelismus omezen na úroveň blížící se prosperujícím demokraciím, budou se moci profilovat skutečné politické směry.

Celý proces zániku klientelistického režimu je zpomalován společenskými frustracemi. Za komunistického režimu bylo mnoho lidí skutečně přesvědčeno o jediné a správné cestě násilného socialismu. A najednou bylo ve vteřině všechno jinak. Frustrace je pak nevyhnutelná. Podobně pak většina národa podlehla přesvědčení, že rozjetý klientelistický režim je tou nejsprávnější cestou. Postupně se ale začíná projevovat fakt, že to není úplně to pravé ořechové. To jistě také přináší frustrující tendence, což je provázeno stále nižší účastí ve volbách. Přiznat si, že jsme se nechávali po léta masově obelhávat, není určitě jednoduché a smiřování se s tímto faktem nějakou dobu potrvá.

Přirozený vývoj společnosti je z dlouhodobého hlediska vždy pozitivní. Proto lze očekávat postupné opadávání společenských frustrací a omezování klientelismu i u nás. Jde jen o to, jak pomalu či rychle to půjde. Časem se na smetiště českých dějin přesunou vyčpělá hesla typu Neznám špinavé peníze a zařadí se po boku takových výrazů jako Vítězná dělnická třída. Politici, u kterých všichni cítíme silnou vazbu na klientelistický státní byznys, budou při plamenném vykřikování svých hesel stejně směšní, jako agitující politruci minulého režimu. Bude to doba, kdy budeme zase o kus svobodnější, kdy organizační struktury státu budou moct být vytvářeny smysluplně a hospodárně. A pak se teprve může začít pomalu rozbíhat východoevropský tygr, navazující na úspěšné tradice z dávných dob.

Autor: Josef Nekovář | pondělí 9.6.2014 16:23 | karma článku: 8.34 | přečteno: 269x

Další články blogera

Josef Nekovář

Dostane Merkelová Nobelovu cenu za mír?

Rostoucí migrace lidí z chudších částí světa do těch bohatších bude v budoucnosti nevyhnutelná. Komunikační a dopravní rozvoj bude stále výraznější i v méně vyspělých zemích.

11.3.2016 v 12:04 | Karma článku: 9.84 | Přečteno: 1464 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Karel Januška

Problematické kroky odvolacích soudů

Každý občan má nárok na rozhodování takovým soudem, který je řádně vyškolený a má potřebné morální vlastnosti. Řada sporů v prvním stupni končí tím, že některá strana podává odvolání.

18.10.2017 v 3:37 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 2 | Diskuse

Ivo Rottenberg

O demokracii

Má to být vláda lidu, kde se počítá se svobodou jednotlivce. K tak jednoduchému termínu existuje mnoho přívlastků a mnoho vykladačů.

17.10.2017 v 23:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 57 |

Jiří Kindl

Slova starosty města Dubí k těžbě lithia na Cínovci ze září 2017

Dovoli jsem si stáhnout článek starost města Dubí, kde se vyjadřuje k těžbě lithia na Cínovci a mám dojem, že to bude hodně lidí zajímat, zejména pana Čumbelíka.

17.10.2017 v 20:22 | Karma článku: 14.47 | Přečteno: 676 | Diskuse

Jan Dvořák

Velké překvapení, kdo patří mezi nejpopulárnější politiky podzimu!

Už jenom třikrát se vyspíme a volební místnosti nám doširoka otevřou svoji náruč. Zatímco my, prostí vhazovači lístků už se nemůžeme oněch dvou dnů naprosté svobody volby dočkat, jsou tu novináři, aby nám čekání ukrátili.

17.10.2017 v 19:35 | Karma článku: 12.07 | Přečteno: 384 | Diskuse

Adam Mikulášek

Je Matěj Stropnický milencem herce Daniela Krejčíka?

Podle Blesku právě toto Krejčík prohlásil. Úsměvné však je, že Stropnický se k věci odmítl vyjádřit. Jako Zelený nemá přece důvod se za svou případnou homosexualitu stydět, pokud skutečně s Krejčíkem „chodí“.

17.10.2017 v 19:09 | Karma článku: 26.59 | Přečteno: 1408 | Diskuse
Počet článků 39 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 900
Člověk Obecný


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.